Jmenuji se Jan Morávek, je mi 44 let, žiji v Praze a zabývám se překladatelstvím a anglickými korekturami v sociálních vědách. Na těchto stránkách najdete moje pracovní portfolio a nabídku překladatelských prací. [ >>> ]
Jmenuji se Jan Morávek, je mi 44 let, žiji v Praze a zabývám se překladatelstvím a anglickými korekturami v sociálních vědách. Na těchto stránkách najdete moje pracovní portfolio a nabídku překladatelských prací. [ >>> ]
Drogový problém má celou řadu průsečíků se spravedlností. V probíhajícím kvalitativním výzkumu s J. Kabelem studujeme s využitím nástrojů institucionální a diskursivní analýzy činitele určující vývoj vzájemného poměru mezi veřejným a soukromým zjednáváním spravedlnosti, a to ve vztahu k utváření drogového problému.
Dosavadní výstupy
Prvním naším výstupem je teoretický pracovní text Náruživost, koordinace a kontrolované užívání drog. V něm pojednáváme o problémech vzájemného poškozování, znevýhodňování a ztrát perspektiv vznikajících rozvracením mezilidských vztahů nekontrolujících se uživatelů drog. Nerozluční partneři (zejména rodinní příslušníci) jsou často prvními oběťmi negativních externalit nekontrolovaného užívání drog. Napětí mezi uživatelem a sociálním okolím, signalizované obviňováním, pocity nespravedlnosti a nedůvěrou, vyúsťuje ve vyloučení či dobrovolný únik anebo uvíznutí v každodenním světě nápadně deformovaných lidských vztahů. Současné strategie a opatření drogové politiky v deklaracích i praktikách propojují a kombinují chvályhodná opatření: prevenci, léčbu drogové závislosti, trestní postih i sociální rehabilitaci, aby mohly přispívat souhrnně k psychosociálnímu fungování uživatelů drog. Argumentujeme, že tolerance ke kontrolovanému užívání drog v řadě případů lépe než represe garantuje, aby se soukromé zjednávání spravedlnosti podílelo na fungování každodenních světů. Jedině při zakotvení v legitimních sociálních rolích a vazbách – a při současném důrazu na udržení náruživosti pod kontrolou – mohou současní nebo bývalí uživatelé drog fungovat jako v zásadě spolehliví partneři v každodenních situacích na poli rodiny, partnerských vztahů, školy, zaměstnání atd.
Uvítali bychom jakékoli připomínky nebo náměty k tomuto pracovnímu textu.
Grantová podpora
Tématem občansko-trestní spravedlnosti jako součásti drogového problému se zabýváme v rámci týmového projektu Institutu sociologických studií „Praktiky (ne)spravedlnosti v naší společnosti “, vedeného M. Hájkem, Ph.D a podpořeného finančními prostředky výzkumného záměru FSV UK „Rozvoj české společnosti v Evropské unii: výzvy a rizika“ č. MSM0021620841.
Náruživost, koordinace a kontrolované užívání drog
Zatím nikdo nevložil komentář.