Jmenuji se Jan Morávek, je mi 44 let, žiji v Praze a zabývám se překladatelstvím a anglickými korekturami v sociálních vědách. Na těchto stránkách najdete moje pracovní portfolio a nabídku překladatelských prací. [ >>> ]
Jmenuji se Jan Morávek, je mi 44 let, žiji v Praze a zabývám se překladatelstvím a anglickými korekturami v sociálních vědách. Na těchto stránkách najdete moje pracovní portfolio a nabídku překladatelských prací. [ >>> ]
Přednedávnem vyšla v Karolinu kniha “Současné metodologické otázky veřejné politiky” autorského kolektivu pod vedením M. Nekoly, H. Geissler, M. Mouralové. V kapitole 3 této knihy se věnuji analýze rámců.
Metoda analýzy rámců se využívá mj. pro strukturování problému, vycházející z nutnosti kvalitativně ohledat problém ve veřejné politice tak, abychom mohli zodpovědně navrhnout relevantní ukazatele a dospět k co možná komplexnímu poznání problému. Rámec ve veřejné politice definuji jako diagnostickou, preskriptivní a mobilizační výpověď, která v dané tematické oblasti diagnostikuje určité problémy, předepisuje způsoby jejich nápravy a mobilizuje aktéry k odstranění daných problémů. Analýza nám umožňuje rekonstruovat rámce ze souboru relevantních výroků různých aktérů.
Co tedy vlastně rámování ve veřejné politice znamená? K ilustraci jsem si vybral krátký úryvek ze seriálu Jistě, pane premiére (epizoda Velký plán). Věčný manipulátor Sir Humphrey poodhaluje Bernardovi, jak pomocí vhodného rámování otázek zajistit, aby se respondenti v průzkumu veřejného mínění postavili proti znovuzavedení vojenské služby.
Postup zarámování otázek ve výzkumu veřejného mínění, který na britských televizních obrazovkách exponoval Sir Humphrey v roce 1986, použila v roce 2008 Kateřina Weissová z Ministerstva zahraničních věcí ČR a na její objednávku agentura Factum Invenio v otázce radarové základny. V kapitole se věnuji mimo jiné této kauze.
ENGLISH SUMMARY
The ways policy research is framed may have important consequences for results and recommendations. Policy frame is defined as a comprehensive diagnostic, prescriptive, and mobilizing account which, for a given topic, diagnoses the problems that must be remedied, prescribes the ways this should be solved, and mobilizes policy actors to realize solutions. The author argues that single-framed analysis should be avoided because it might misinform decision makers and reach partisan conclusions. Frame analysis is a useful method for topics where different groups of actors hold different perspectives and compete for the attention of policy makers.
The proposed procedure for policy frame analysis builds on a qualitative case study of documents containing actor statements about a given topic which is subject to policy controversy. Frames are identified at three levels. First, actors compete in different forums. At least two competing frames can be identified and described for each forum. Second, for each frame, we identify sponsors, the main problems formulated, and the pertaining policy consequences. Third, at the level of each problem, we investigate causes and wrongdoers, values and moral judgments, argumentation styles, victims, and suggested solutions.
A vast array of alternative procedures is available. They differ from the proposed procedure by using quantitative designs with statistical analysis, cross-cut or longitudinal studies, or interviews.
Frame analysis helps policy makers understand the different ways actors define policy problems and desirable solutions. It helps listen to competing voices and thus facilitates frame-reflective policy discourse.
Grantová podpora
Tříletý juniorský projekt (2009 – 2011) nazvaný „Soupeřící formulace problému v české drogové politice 1999 – 2008 a soulad mezi deklarovanými cíli a praxí“, jehož jsem řešitelem, podpořila Grantová agentura AV ČR pod č. KJB701040904.
Morávek, J. 2011. „Analýza rámců“. Pp. 105-135 in M. Nekola, H. Geissler a M. Mouralová (Eds.), Současné metodologické otázky veřejné politiky. Praha: Karolinum.
Купить BeyBlade Takara Tomy