Jmenuji se Jan Morávek, je mi 44 let a jako překladatel, editor a korektor pomáhám českým sociálním vědcům a vědkyním uplatnit svoje výsledky v mezinárodní debatě. Na těchto stránkách najdete moje portfolio a nabídku překladatelských prací. [ >>> ]
Jmenuji se Jan Morávek, je mi 44 let a jako překladatel, editor a korektor se starám o lepší uplatnění českých sociálních vědců*vědkyň v mezinárodní debatě. Na těchto stránkách najdete moje portfolio a nabídku překladatelských prací. [ >>> ]
V moři vrstevnického tlaku, který často velí nejen experimentovat se změněnými stavy vědomí, ale také konzumovat drogy lačně a bez zábran, představuje SXE ostrůvek „příznivé deviace“. Poskytuje adolescentům pozitivní identitu a možnost vyrůstat po svém, a přesto bez drog.
PoznámkaČlánek, publikovaný v Adiktologii 4/2012, jsme napsali na základě Olžiny stejnojmenné bakalářské práce. Plný text článku bude časem k dispozici online v systému Kramerius.
Přednedávnem vyšla v Karolinu kniha “Současné metodologické otázky veřejné politiky” autorského kolektivu pod vedením M. Nekoly, H. Geissler, M. Mouralové. V kapitole 3 této knihy se věnuji analýze rámců.
Morávek, J. 2011. „Analýza rámců“. Pp. 105-135 in M. Nekola, H. Geissler a M. Mouralová (Eds.), Současné metodologické otázky veřejné politiky. Praha: Karolinum.
Někteří náruživí uživatelé konopí se po určité době v řádu let začnou potýkat s významnými subjektivními potížemi, které nakonec vedou k ukončení uživatelské kariéry. Cílem této práce je prozkoumat, jak k ukončení konopné kariéry dochází, jaký je jeho průběh a zda je trvalé. Analýza dat byla provedena pomocí metod zakotvené teorie. Pro výzkum tohoto fenoménu [...]
Nechutný, T. a Morávek, J. Konec konopné kariéry očima někdejších náruživých uživatelů. Adiktologie 10 (4): 226–235.
PoznámkaČlánek, publikovaný v Adiktologii 4/2010, jsme napsali na základě Tomášovy diplomové práce „Konec konopné kariéry: kvalitativní výzkum“. Plný text článku je k dispozici online v systému Kramerius.
V textu pojednáváme o problémech vzájemného poškozování, znevýhodňování a ztrát perspektiv vznikajících rozvracením mezilidských vztahů nekontrolujících se uživatelů drog. Napětí mezi uživatelem a sociálním okolím, signalizované obviňováním, pocity nespravedlnosti a nedůvěrou, vyúsťuje ve vyloučení či dobrovolný únik anebo uvíznutí v každodenním světě nápadně deformovaných lidských vztahů.
Morávek, J. a Kabele, J. 2010. Náruživost, koordinace a kontrolované užívání drog. Sociální studia 7 (2): 93-114. ISSN 1214-813X.
PoznámkaČlánek vyšel na podzim 2010 v tématickém čísle Sociálních studií pod názvem "Nová sociální rizika". Plný je k dispozici online pro registrované odběratele časopisu.
Občanské sdružení SANANIM vytvořilo v roce 2005 centrum pracovního a sociálního poradenství pro léčené uživatele drog. Toto centrum bylo nazváno Pracovní a sociální agentura (PSA) a jeho misí bylo zajišťování zaměstnání u řádného zaměstnavatele pro léčené uživatele drog. Cílem výzkumného projektu bylo zjistit a popsat vnímání možností a překážek zaměstnávání léčených uživatelů návykových látek mezi [...]
Morávek, J. (ed.) (2006). Analýza potřeb potenciálních zaměstnavatelů léčených uživatelů návykových látek v Praze. Závěrečná zpráva z výzkumu. Praha: SANANIM.
PoznámkaPlný text výzkumné zprávy jsem převzal od o. s. SANANIM v rámci licence Creative Commons.